Priv8 Home Root Uploader by Rizky21ID - Salafiyah N0013 Hacker
Linux sv32.vipserv.org 5.4.81-xxxx-std-ipv6-64 #2 SMP Mon Dec 7 02:29:34 CET 2020 x86_64

Współpraca

■ Forum Polanka
■ Katalog Pszczelarski
■ LTP
■ "Pszczelarstwo"
■ Pasieka
■ Pszczelarska Oficyna
■ PszczeliPark
■ Pszczoły.Pl
■ pszczoły.rolnicy.com
■ PWRSA
■ PZP
■ rolnicy.com
■ Sądecki Bartnik
■ SPP Polanka
■ ŁYSOŃ

Miód Polski

Ankieta I

Rasa pszczół w Twojej pasiece

 • kraińska (48%, 61 Votes)
 • Buckfast (23%, 29 Votes)
 • krzyżówki (10%, 13 Votes)
 • kaukaska (9%, 11 Votes)
 • włoska (6%, 7 Votes)
 • środkowoeuropejska (4%, 7 Votes)

Total Voters: 127

Loading ... Loading ...

Ankieta II

Do jakiej organizacji pszczelarskiej należysz?

 • - Polski Związek Pszczelarski (38%, 38 Votes)
 • - Nie należę do żadnej organizacji (38%, 38 Votes)
 • - Mam zamiar się przyłączyć (13%, 13 Votes)
 • - SPP Polanka (6%, 6 Votes)
 • - Związek niezrzeszony w PZP (5%, 5 Votes)
 • - Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych (0%, 0 Votes)

Total Voters: 99

Loading ... Loading ...
To view the gallery in a popup window, click here.

O nas…

Sławomir Trzybiński (rocznik 1963), pszczelarz zawodowy i publicysta, z pszczołami związany od urodzenia. A to za sprawą ojca, Jerzego, który pierwsze dwa ule kupił kilka lat przed przyjściem Sławomira na świat (wykonane jeszcze przed wojną, Warszawskie zwykłe, wciąż są użytkowane). Później pasieka była powoli powiększana, by w momencie podejmowania przez przyszłego zawodowca pierwszych życiowych decyzji liczyć kilkanaście pni.

Sławomir Trzybiński

Przełomowym wydarzeniem była lekcja przyrody w VI klasie szkoły podstawowej, na której miała być omawiana biologia pszczół i ich znaczenie gospodarcze. Sławomir, przy wydatnej pomocy ojca opracował skrupulatnie te zagadnienia i lekcję prowadził wspólnie z nauczycielką. Wtedy zaiskrzyło to „coś” między nim a pszczołami. Chłopięce plany zostania lotnikiem, strażakiem lub milicjantem zostały odstawione do kąta. Z długiej listy zawodów pozostał jeden: już wiedział, że w życiu dorosłym będzie pszczelarzem.

Sławomir Trzybiński

Gdy przychodziła wiosna, pomagał ojcu w pasiece, początkowo wykonując proste prace, później te bardziej odpowiedzialne. Następnie była Pszczela Wola i studia na Wydziale Zootechnicznym SGGW. Po studiach krótki okres pracy w Zakładzie Hodowli Owadów Użytkowych SGGW na stanowisku asystenta. W czasie wakacji szkolnych i studenckich oraz urlopów wypoczynkowych wyjazdy na praktyki i staże do pasiek austriackich, niemieckich, belgijskich, francuskich, skandynawskich i oczywiście polskich. Kolejnym etapem było przejęcie rodzinnej pasieki, znacznie już powiększonej, oraz dalsza jej rozbudowa.

Agnieszka Trzybińska

Jak sam twierdzi, powodzenie w pracy, zarówno producenckiej jaki i publicystycznej, jest efektem nie tyle własnej dociekliwości, ile kontaktów z „najlepszymi tego świata”, oczywiście w dziedzinie pszczelarstwa. Począwszy od pierwszego nauczyciela, ojca, przez nauczycieli w Technikum Pszczelarskim i na studiach, pszczelarzy praktyków i amatorów, aż do redaktorów wydawnictw pszczelarskich i pszczelarskich działaczy. Szczególnym rozdziałem były cztery lata pracy w SGGW, w zespole kierowanym przez luminarzy światowej nauki pszczelarskiej, profesorów Jerzego Woyke i Zygmunta Jasińskiego. To im zawdzięcza poznanie „od podszewki” zasad pracy naukowo – badawczej, genetyki i hodowli, oraz teorii i szerokiej praktyki sztucznego unasienniania matek pszczelich. Wtedy też zaczęła się jego przygoda z publicystyką, w prasie pszczelarskiej i rolniczej.

pasieka_trzybinski

Obecnie, oprócz pracy w domowym zaciszu nad kolejnymi tekstami o pszczołach, prowadzi pasiekę, której głównymi produktami są odkłady i matki pszczele. „Pszczół nigdy nie za wiele” i „najlepszym lekarstwem na problemy – pasieka”, to dwie jego najważniejsze dewizy życiowe.

Historyk amator oraz miłośnik kolei i turystyki, zwłaszcza rowerowej. Przede wszystkim jednak pszczelarz, tak z zamiłowania, jak i z zawodu.