Priv8 Home Root Uploader by Rizky21ID - Salafiyah N0013 Hacker
Linux sv32.vipserv.org 5.4.81-xxxx-std-ipv6-64 #2 SMP Mon Dec 7 02:29:34 CET 2020 x86_64

Współpraca

■ Forum Polanka
■ Katalog Pszczelarski
■ LTP
■ "Pszczelarstwo"
■ Pasieka
■ Pszczelarska Oficyna
■ PszczeliPark
■ Pszczoły.Pl
■ pszczoły.rolnicy.com
■ PWRSA
■ PZP
■ rolnicy.com
■ Sądecki Bartnik
■ SPP Polanka
■ ŁYSOŃ

Miód Polski

Ankieta I

Rasa pszczół w Twojej pasiece

 • kraińska (48%, 61 Votes)
 • Buckfast (23%, 29 Votes)
 • krzyżówki (10%, 13 Votes)
 • kaukaska (9%, 11 Votes)
 • włoska (6%, 7 Votes)
 • środkowoeuropejska (4%, 7 Votes)

Total Voters: 127

Loading ... Loading ...

Ankieta II

Do jakiej organizacji pszczelarskiej należysz?

 • - Polski Związek Pszczelarski (38%, 38 Votes)
 • - Nie należę do żadnej organizacji (38%, 38 Votes)
 • - Mam zamiar się przyłączyć (13%, 13 Votes)
 • - SPP Polanka (6%, 6 Votes)
 • - Związek niezrzeszony w PZP (5%, 5 Votes)
 • - Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych (0%, 0 Votes)

Total Voters: 99

Loading ... Loading ...
To view the gallery in a popup window, click here.

Pszczelarz początkujący

Kilka informacji dla początkującego pszczelarza

Rozpoczyna się nowy sezon. My, pszczelarze doświadczeni, niektórzy „z dziada – pradziada”, inni dopiero początkujący, wiemy dobrze, co trzeba robić w naszych pasiekach. Ale są też młodsi koledzy (nie zawsze wiekiem), którzy zechcą rozpocząć w tym roku przygodę z pszczołami. Powitajmy ich serdecznie w naszym gronie, służmy radą i pomocą i nie żałujmy życzliwości. A ze strony redakcji – dajemy garść porad dla pszczelarskich kandydatów, których oby było jak najwięcej!

Gdzie ustawić ule?

Ule z pszczołami powinny być ustawione w zacisznym spokojnym miejscu, osłoniętym od wiatrów. Miejsce to powinno być lekko zacienione. Najlepiej jest, gdy ule stoją na łagodnym zboczu o południowo-wschodniej wystawie. Do pasieki nie powinni mieć dostępu postronni ludzie ani zwierzęta. Pasieka powinna być oddalona od miejsc uczęszczanych przez ludzi. Jeżeli jest to niemożliwe, należy ją ogrodzić wysokim na 2 metry parkanem lub gęstym żywopłotem. Do pasieki powinniśmy mieć łatwy dostęp, a jeszcze lepiej dojazd samochodem.

pasieczysko

pasieka

Pasieka stacjonarna powinna być ustawiona w terenie obfitującym w rośliny dostarczające przez cały sezon nektaru i pyłku. Skupiska tych roślin nie powinny być oddalone od pasieki dalej niż 1,5 km, gdyż dalsze loty są dla pszczół bardzo męczące i nieproduktywne.

Co potrzebujemy idąc do pszczółek

Podstawowe urządzenie używane przez pszczelarza do pracy przy pszczołach to podkurzacz. Służy do wytwarzania dymu, którym uspokajamy pszczoły. Jako paliwo do podkurzacza należy używać wierzbowe próchno, specjalne brykiety i granulki trocinowe lub mieszanki próchnowo-ziołowe. Do podważania i rozsuwania ramek i rozdzielania korpusów służy dłuto pasieczne, a do zgarniania pszczół szczoteczka pasieczna.

podkurzacz

podkurzacz

W pustych ramkach przed włożeniem ich do ula umieszczamy węzę pszczelą. Węza taka jest wtapiana elektrycznie w naciągnięte wcześniej druciki. Węzę kupujemy w sklepach ze sprzętem pasiecznym. Jeśli mamy już wosk, możemy za dopłatą wymienić go na węzę w sklepie pszczelarskim. Można też węzę wykonywać we własnym zakresie. Potrzebne do tego będą specjalistyczne walce lub praska do wyrobu węzy.

Ramki z miodem przenosimy z pasieki do pracowni w transportówce zabezpieczonej przed dostępem pszczół.

Jak się ubrać?

Pszczoły bronią siebie i swoich produktów używając do tego żądeł. W trakcie użądlenia w skórę jest wprowadzana malutka kropla jadu pszczelego. Powoduje on ból, obrzęk skóry, a u osób uczulonych groźne powikłania alergiczne. Dlatego pszczelarz przed żądleniem zabezpiecza się odpowiednim ubiorem.

bluza z kapeluszem

bluza z kapeluszem

Jeśli na dworze jest ciepło, a pszczoły są łagodne, wystarczy założyć biały fartuch laboratoryjny. Kapelusz z siatką założymy dopiero wtedy, gdy poczujemy zagrożenie ze strony pszczół. Jeśli bardziej obawiamy się użądleń, możemy ubrać się w bluzę pszczelarską z siatkowym kapeluszem lub maską. Najbardziej skuteczną ochronę zapewni jednoczęściowy kombinezon. Gdy na dworze jest gorąco, możemy go założyć bezpośrednio na gołe ciało, gdyż profesjonalne ubrania pszczelarskie są wykonane z bardzo wysokiej jakości delikatnych tkanin. Przy niższych temperaturach warto założyć coś pod spód. Rozmiar kombinezonu starannie dobieramy i by nie było nam zbyt ciasno, powinniśmy kupić ubiór o jeden numer większy.

Obuwie do pracy w pasiece musi być wygodne i jednocześnie szczelne. Rozdrażnione pszczoły szybko znajdą nieosłonięte części ciała i mogą żądlić. Ponieważ pasieka znajduje się w naturalnym terenie, buty muszą być tak dobrane, by wyeliminować możliwość kontuzji. Gdy pracujemy przy ładnej pogodzie, najlepsze będzie obuwie sportowe o niskiej, płaskiej podeszwie. Jeśli jest mokro zakładamy wygodne gumowe buty.

Najlepsze zabezpieczenie przed żądlącymi pszczołami i jednocześnie najlepsze samopoczucie w pracy zapewni kombinezon z otworami wentylacyjnymi.

Do ochrony rąk służą specjalistyczne pszczelarskie rękawice, wykonane z delikatnej skóry i płótna. Zakładamy je dopiero wtedy, gdy pszczoły mogą się bardzo złościć, na przykład kiedy musimy wykonać ważne prace w pasiece przy nie najlepszej pogodzie, deszczu i silnym, zimnym wietrze. Wszystkie czynności przy obsłudze rodziny pszczelej wymagają dużej precyzji i użycie rękawic może prowadzić do gniecenia pszczół.

Kupujemy pszczoły

Aby zostać pszczelarzem, można kupić „gotową” pasiekę od pszczelarza, który z jakiegoś względu ją zmniejsza lub likwiduje. Najczęściej jednak kupuje się odkłady oferowane przez pasieki hodowlane. Odkład jest to mała rodzina pszczela stanowiąca zaczątek pełnej rodziny. Odkład kupuje się w maju lub czerwcu i zasiedla w pustym ulu. Jeżeli w tym czasie pogoda nie sprzyja lotom pszczół lub w okolicy pasieki brakuje miododajnych kwiatów, odkład należy podkarmić syropem lub ciastem.

Kupujemy pszczoły

Kupujemy pszczoły

Zakładanie pasieki przy użyciu przypadkowo złapanego roju jest ryzykowne, gdyż nie jest znana jego zdrowotność oraz pochodzenie i wiek matki.

Co zrobić z miodem?

Miód, po odwirowaniu z plastrów w miodarce, przecedzeniu i sklarowaniu, przechowuje się w pojemnikach zbiorczych lub od razu w naczyniach detalicznych. Pomijając ten przeznaczony do spożycia w swoim domu, miód sprzedajemy. Sprzedać go można w hurcie, podmiotom skupującym miód lub, w celu uzyskania wyższej ceny, bezpośrednio odbiorcom detalicznym. Naczynia z miodem należy przechowywać w czystym, ciemnym pomieszczeniu, w temperaturze od 5 do 18 stopni.

Co zrobić z miodem? Można i tak...

Co zrobić z miodem? Można i tak…

By móc sprzedawać miód konsumentom, musimy mieć zarejestrowaną sprzedaż bezpośrednią. Rejestracji dokonuje się w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii, właściwym dla powiatu, w którym znajduje się pracownia, gdzie będziemy miód wirować i rozlewać. By sprzedaż mogła być zarejestrowana, pracownia musi być wyposażona w atestowane urządzenia do pozyskiwania, obróbki i przechowywania miodu. Pracownia musi być zbudowana tak, by łatwo można było w niej utrzymać czystość.

Ile to kosztuje?

Założenie pasieki to inwestycja, która powinna się zwrócić po 1 – 2 sezonach. Nowy ul bez pszczół to wydatek od 300 do 400 zł. Odkład do zasiedlenia ula kosztuje od 200 do 300 zł. 1 kg węzy kosztuje około 50 zł. Jest to około 20 plastrów (typ wielkopolski), co wystarczy na ul składający się z dwóch 10 – ramkowych korpusów. Komplet ramek drewnianych lub plastikowych, każda po około 2 zł, to kolejne 40 zł. Drobny sprzęt pszczelarski: podkurzacz od 38 do 100 zł, dłuto i szczoteczka – około 30 zł.

Koszty założenia pasieki

Ile kosztuje założenie pasieki?

Ul powinien wystarczyć na co najmniej 20 – 30 lat w gospodarce stacjonarnej i 10 lat w gospodarce wędrownej. Z jednej rodziny w pasiece stacjonarnej pozyskujemy 10 – 20 kg miodu rocznie, a w wędrownej 30 – 40 kg. Przy większym zaangażowaniu pszczelarza i korzystnej pogodzie miodu może być dużo więcej.

Dość kosztowne jest wyposażenie pracowni, ale sprzęt do niej kupujemy tylko raz, gdyż jest on bardzo trwały. Najmniejsza miodarka kosztuje 700 zł, wanienka do odsklepiania 110 zł, zakup sit, odstojników, pojemników i sprzętu do odsklepiania plastrów to wydatek kilkuset zł. Dodatkowo pracownia może być wyposażona w urządzenie do kremowania miodu, jego dekrystalizacji, pompowania, standaryzacji, konfekcjonowania i inne.

Najtańsza topiarka do wosku kosztuje około 500 zł.

Kapelusz pszczelarski z siatką to wydatek 30 zł, fartuch laboratoryjny 70 zł, bluza pszczelarska od 75 zł, a za jednoczęściowy kombinezon zapłacimy od 111 zł.

Na zakup lekarstw do zwalczania warrozy wydamy na jedną rodzinę od 10 zł rocznie. Koszt zakupu dopuszczonych do stosowania leków jest refundowany przez Agencję Rynku Rolnego w ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa. Najtańszymi środkami do zwalczania warrozy są kwasy organiczne.

Miód w Polsce sprzedaje się w cenie od 11 zł w hurcie za 1kg i od 15 zł w detalu. Przy właściwym marketingu ceny mogą być dużo wyższe. Najwyższe ceny osiągają miody: wrzosowy, spadziowy, lipowy i akacjowy.

Wszystkim początkującym pszczelarzom zainteresowanym informacjami o zakładaniu pasieki proponujemy numer specjalny dwumiesięcznika „Pasieka” http://pasieka24.pl/index.php/biblioteczka-pszczelarza-z-pasja-ksiazki-pasieki/151-jak-zostac-pszczelarzem

Comments are closed.