Priv8 Home Root Uploader by Rizky21ID - Salafiyah N0013 Hacker
Linux sv32.vipserv.org 5.4.81-xxxx-std-ipv6-64 #2 SMP Mon Dec 7 02:29:34 CET 2020 x86_64

Współpraca

■ Forum Polanka
■ Katalog Pszczelarski
■ LTP
■ "Pszczelarstwo"
■ Pasieka
■ Pszczelarska Oficyna
■ PszczeliPark
■ Pszczoły.Pl
■ pszczoły.rolnicy.com
■ PWRSA
■ PZP
■ rolnicy.com
■ Sądecki Bartnik
■ SPP Polanka
■ ŁYSOŃ

Miód Polski

Ankieta I

Rasa pszczół w Twojej pasiece

 • kraińska (48%, 61 Votes)
 • Buckfast (23%, 29 Votes)
 • krzyżówki (10%, 13 Votes)
 • kaukaska (9%, 11 Votes)
 • włoska (6%, 7 Votes)
 • środkowoeuropejska (4%, 7 Votes)

Total Voters: 127

Loading ... Loading ...

Ankieta II

Do jakiej organizacji pszczelarskiej należysz?

 • - Polski Związek Pszczelarski (38%, 38 Votes)
 • - Nie należę do żadnej organizacji (38%, 38 Votes)
 • - Mam zamiar się przyłączyć (13%, 13 Votes)
 • - SPP Polanka (6%, 6 Votes)
 • - Związek niezrzeszony w PZP (5%, 5 Votes)
 • - Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych (0%, 0 Votes)

Total Voters: 99

Loading ... Loading ...
To view the gallery in a popup window, click here.

Przechowywanie plastrów

Ramki z plastrami przeznaczonymi do wytopu przechowuje się w suchym, przewiewnym miejscu, zawieszone na stojakach, w korpusach uli lub w nadstawkach. Woszczynę po wycięciu z ramek woszczynę powinno się od razu przetopić, co zapobiegnie atakowi szkodników. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wyciętą woszczynę należy przechowywać w szczelnych workach plastikowych, z dodatkiem kwasu octowego, który niszczy wszystkie formy rozwojowe barciaków.

pszczelipark_miodobranie_0012.jpg

Najczęstszymi szkodnikami woszczyny są gąsienice motyli: barciaka większego i barciaka mniejszego, żerujące w plastrach pszczelich, zwane potocznie motylicą woskową. Samice barciaków składają na plastrach jaja (barciaka większego nawet do 400 sztuk, a mniejszego – do 300), z których wylęgają się żarłoczne i ruchliwe gąsienice, odżywiające się zawartością plastrów: pierzgą, odchodami larw i ich oprzędami. Z barciakami walczy się, siarkując plastry. Na ogół wystarczy jednak stworzenie odpowiednich warunków dla przechowywanych plastrów. Jest to chłodne, przewiewne i suche pomieszczenie, w którym temperatura okresowo spada poniżej – 10° C. Taka temperatura w ciągu 2 dni zabija wszystkie formy rozwojowe barciaków, również jaja. Niektórzy pszczelarze stosują zioła do odstraszania barciaków z magazynów plastrów. Dobre efekty uzyskuje się wkładając do korpusów lub nadstawek z przechowywanymi plastrami gałązki wrotyczu polnego. Często spotykanym szkodnikiem, zwłaszcza w wilgotnych magazynach plastrów, jest rozkruszek mączny i roztoczek suszowy. Również duża wilgotność jest przyczyną rozwoju pleśni, w tym grzybni Betsia alvei, powodującej tak zwaną grzybicę ulową, atakującą plastry i pierzgę.
Najlepszym zabezpieczeniem plastrów przed rozwojem barciaków, rozkruszków i grzybic jest przechowywanie ich w pomieszczeniu, wyposażonym w urządzenia do regulacji temperatury i wilgotności powietrza. Pomieszczenie takie powinno być suche, dobrze wentylowane, z właściwie wykonaną izolacją termiczną i wilgotnościową ścian i podłogi. Należy je wyposażyć w agregat chłodniczy o wydajności pozwalającej utrzymać temperaturę niższą od 10° C w całym okresie przechowywania plastrów. W takiej temperaturze rozwój barciaków oraz rozkruszków zostaje zahamowany. W warunkach obniżonej wilgotności i temperatury przechowuje się zarówno plastry potrzebne w kolejnym sezonie, jaki te przeznaczone do przetopienia.
Plastry można też przechowywać w szczelnych plastikowych workach lub beczkach, z dodatkiem niedużej ilości lodowatego lub technicznego kwasu octowego. Po zakończeniu przechowywania, przed poddaniem do uli, plastry te należy przewietrzyć. Ten sposób przechowywania jest bardziej pracochłonny i nadaje się tylko do małych pasiek.

Comments are closed.